Η πρόωρη αποχώρηση μαθητών/τριών πριν από την ολοκλήρωση του διδακτικού προγράμματος του τμήματός τους επιτρέπεται μόνο για εξαιρετικούς λόγους και υπό τις εξής προϋποθέσεις:

1. ενημερώνεται η διεύθυνση του σχολείου και επιτρέπει την αποχώρηση του/της μαθητή /τριας μετά από συνεννόηση με τους γονείς/κηδεμόνες του/της εφόσον πρόκειται για ανήλικο/η,

2. οι γονείς/κηδεμόνες ανήλικου μαθητή/μαθήτριας προσέρχονται υποχρεωτικά και τον/την παραλαμβάνουν από το σχολείο. Εναλλακτικά μπορούν οι δύο γονείς/κηδεμόνες με Υπεύθυνες Δηλώσεις τους μέσω gov.gr ή με σφραγίδα Κ.Ε.Π., οι οποίες κατατίθενται και διατηρούνται στο σχολείο, να επιτρέπουν στον μαθητή/τρια να αποχωρεί από το σχολείο ασυνόδευτος/η ή με τη συνοδεία συγκεκριμένου προσώπου του οποίου τα στοιχεία ταυτοποίησης θα αναφέρονται στις Υπεύθυνες Δηλώσεις των γονέων/κηδεμόνων. Σε περίπτωση μονογονεϊκής οικογένειας θα πρέπει αυτό να αναφέρεται ρητά στην Υπεύθυνη Δήλωση του/της γονέα/κηδεμόνα. Είναι ευνόητο ότι σε περίπτωση πρόωρης αποχώρησης ανήλικων μαθητών/τριών από το σχολείο, χωρίς Υπεύθυνες Δηλώσεις, η προσέλευση των γονέων/κηδεμόνων για την παραλαβή  τους από το σχολείο, είναι υποχρεωτική.

Στην περίπτωση αιφνίδιας αλλαγής ημερήσιου προγράμματος λόγω απουσίας διδάσκοντος/ουσας, οι ανήλικοι μαθητές/τριες επιτρέπεται να παραμένουν στο σχολείο μέχρι τη λήξη του κανονικού προγράμματός τους με την προϋπόθεση ότι θα αναφέρονται στη διεύθυνση του σχολείου και θα ακολουθούν τις οδηγίες της. Εφόσον οι γονείς/κηδεμόνες τους δεν επιθυμούν την αποχώρησή τους από το σχολείο κατά τη λήξη του τροποποιημένου διδακτικού προγράμματος της ημέρας αλλά επιθυμούν την παραμονή τους μέχρι τη λήξη του κανονικού προγράμματος, παρακαλούμε να καταθέσουν σχετική γραπτή δήλωση (Υπεύθυνη Δήλωση κατά προτίμηση) στο σχολείο και να το αναφέρουν ρητά.